|
“ Tutapedawé ” ravlem tir mukodiskaf gray. Inaf volveyord tir gedraf gray.
|
⇒ Gray bazes da koncoba ok kontan vanpir tapedaf ik loon tapedaf.
|
Tiyaracka : \tu.ta.pe.da.'we\
|
|
|
|
|
|
|
Redura (creation) |
1978 |
Ord (type) |
mukodiskaf gray |
Zae (root) |
TAPEDA |
Zaeya (radical) |
TUTAPEDAWE |
Abduosta (prefix) |
|
Radimosta (suffix) |
|
||
Rekee (présent / present) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
tutapedawé |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
tutapedawel |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
tutapedawer |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
tutapedawet |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
tutapedawec |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
tutapedawed |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
tutapedawev |
Tegisa trenda |
tutapedawes |
|
Darekee (passé / past) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
tutapedaweyé |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
tutapedaweyel |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
tutapedaweyer |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
tutapedaweyet |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
tutapedaweyec |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
tutapedaweyed |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
tutapedaweyev |
Tegisa- trenda |
tutapedaweyes |
|
Direkee (futur / future) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
tutapedaweté |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
tutapedawetel |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
tutapedaweter |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
tutapedawetet |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
tutapedawetec |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
tutapedaweted |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
tutapedawetev |
Tegisa trenda |
tutapedawetes |
|
|
Ravlemexulera |
|
A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - # |
||
Loma : Gedraf gray | FR kalav- | tu- abduostan | -wé radimostan | -wé sokudas