|
“ Tupreksawé ” ravlem tir mukodiskaf gray. Inaf volveyord tir gedraf gray.
|
⇒ Gray bazes da koncoba ok kontan vanpir preksaf ik loon preksaf.
|
Tiyaracka : \tu.p.rɛk.sa.'we\
|
|
|
|
|
|
|
Redura (creation) |
|
Ord (type) |
mukodiskaf gray |
Zae (root) |
PREKSA |
Zaeya (radical) |
TUPREKSAWE |
Abduosta (prefix) |
|
Radimosta (suffix) |
|
||
Rekee (présent / present) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
tupreksawé |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
tupreksawel |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
tupreksawer |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
tupreksawet |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
tupreksawec |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
tupreksawed |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
tupreksawev |
Tegisa trenda |
tupreksawes |
|
Darekee (passé / past) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
tupreksaweyé |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
tupreksaweyel |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
tupreksaweyer |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
tupreksaweyet |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
tupreksaweyec |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
tupreksaweyed |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
tupreksaweyev |
Tegisa- trenda |
tupreksaweyes |
|
Direkee (futur / future) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
tupreksaweté |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
tupreksawetel |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
tupreksaweter |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
tupreksawetet |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
tupreksawetec |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
tupreksaweted |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
tupreksawetev |
Tegisa trenda |
tupreksawetes |
|
|
Ravlemexulera |
|
← tupreksara – tuproyá → |
||
A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - # |
||
Loma : Gedraf gray | FR kalav- | tu- abduostan | -wé radimostan | -wé sokudas