|
“ Tueresklá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tanmukodaf gray.
|
⇒ Gray koplekus va ereskluca gu kontan ok koncoba ; jupas da koncoba ok kontan vanpir eresklaf ik loon eresklaf.
|
Tiyaracka : \tu.e.rɛsk.'la\
|
|
|
|
|
|
|
Redura (creation) |
|
Ord (type) |
mukodakiraf gray |
Zae (root) |
ERESKLA |
Zaeya (radical) |
TUERESKLA |
Abduosta (prefix) |
|
Radimosta (suffix) |
|
||
Rekee (présent / present) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
tueresklá |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
tueresklal |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
tueresklar |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
tueresklat |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
tueresklac |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
tueresklad |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
tueresklav |
Tegisa trenda |
tueresklas |
|
Levgasa trenda |
tueresklan |
|
Darekee (passé / past) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
tueresklayá |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
tueresklayal |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
tueresklayar |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
tueresklayat |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
tueresklayac |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
tueresklayad |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
tueresklayav |
Tegisa- trenda |
tueresklayas |
|
Levgasa trenda |
tueresklayan |
|
Direkee (futur / future) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
tueresklatá |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
tueresklatal |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
tueresklatar |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
tueresklatat |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
tueresklatac |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
tueresklatad |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
tueresklatav |
Tegisa trenda |
tueresklatas |
|
Levgasa trenda |
tueresklatan |
|
|
Ravlemexulera |
|
← tuentawera – tueresklara → |
||
A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - # |
||
Loma : Tanmukodaf gray | FR kalav- | tu- abduostan | -á radimostan | -sklá sokudas