|
“ Koirubá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tanmukodaf gray.
|
⇒ Irubatason galté ko
|
Tiyaracka : \ko.i.ru.'ba\
|
|
|
|
|
|
Redura (creation) |
1978 |
Ord (type) |
mukodakiraf gray |
Zae (root) |
KOIRUBA |
Zaeya (radical) |
KOIRUBA |
Abduosta (prefix) |
|
Radimosta (suffix) |
|
||
Rekee (présent / present) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
koirubá |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
koirubal |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
koirubar |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
koirubat |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
koirubac |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
koirubad |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
koirubav |
Tegisa trenda |
koirubas |
|
Levgasa trenda |
koiruban |
|
Darekee (passé / past) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
koirubayá |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
koirubayal |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
koirubayar |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
koirubayat |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
koirubayac |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
koirubayad |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
koirubayav |
Tegisa- trenda |
koirubayas |
|
Levgasa trenda |
koirubayan |
|
Direkee (futur / future) |
||
1-eaf ilkom T- |
(jin) |
koirubatá |
2-eaf ilkom T- |
(rin) |
koirubatal |
3-eaf ilkom T- |
(in) |
koirubatar |
1-eaf ilkom K- |
(min) |
koirubatat |
2-eaf ilkom K- |
(win) |
koirubatac |
3-eaf ilkom K- |
(sin) |
koirubatad |
4-eaf ilkom K- |
(cin) |
koirubatav |
Tegisa trenda |
koirubatas |
|
Levgasa trenda |
koirubatan |
|
|
Ravlemexulera |
|
A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - # |
||
Loma : Tanmukodaf gray | EO kalav- | ko- abduostan | -bá sokudas